Odnawialne źródła energii są coraz powszechniej stosowane do ogrzewania budynków w Polsce, a jednymi z najbardziej popularnych urządzeń, które je wykorzystują, są pompy ciepła. Dzięki nim możesz nie tylko uzyskać codzienny komfort, ale również zaoszczędzić wiele pieniędzy. Czym są pompy ciepła, jak działają i dlaczego warto w nie inwestować?

pompa powietrze woda alezio

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, które wykorzystują odnawialne źródła do wytwarzania energii cieplnej – uznawane są za rozwiązania najefektywniejsze energetycznie, dzięki którym możliwe jest znaczne obniżenie domowych kosztów, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie komfortu cieplnego.

W pompie ciepła dochodzi do przepływu energii cieplnej ze źródła dolnego, czyli gruntu, wody lub powietrza, do źródła górnego, a więc instalacji grzewczej. Urządzenie pobiera więc ciepło z otoczenia, a następnie – w wyniku odpowiedniego przetworzenia – zostaje ono przekazane systemowi ogrzewania. Kluczową rolę w całym procesie odgrywa sprężarka pompy ciepła, sprężając czynnik chłodniczy i w ten sposób uzyskując temperaturę odpowiednią do ogrzania wody czy budynku. Innowacyjność tego rozwiązania polega na tym, że możliwe jest uzyskanie odpowiedniej ilości energii cieplnej nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, co pozwala korzystać z pompy przez okrągły rok.

pompa ciepla powietrze woda 1

Jakie korzyści dają pompy ciepła?

Pompy ciepła uznawane są obecnie za najbardziej efektywny sposób ogrzewania budynków oraz wody w naszym klimacie. To rozwiązanie energooszczędne i uniwersalne, które stosować można w różnych miejscach i do rozmaitych celów. Inwestując w nowoczesny system, możesz liczyć na:

  • znaczne obniżenie zużycia energii, potrzebnej do ogrzania wody czy budynku, a co za tym idzie – oszczędność pieniędzy,
  • bardzo niskie koszty użytkowania pompy, a także dostosowane do Twoich możliwości finansowych koszty instalacji,
  • inwestycję, która dzięki swojej energooszczędności, zwróci się bardzo szybko – nawet na przestrzeni kilku lat,
  • ogromną trwałość pompy ciepła, która będzie niezawodna i funkcjonalna przez kilkadziesiąt lat,
  • najwyższy poziom komfortu użytkowania systemu – pompy ciepła nie wymagają częstych przeglądów technicznych i działają bezawaryjnie,
  • w pełni automatyczne działanie pompy, która nie wymaga skomplikowanej obsługi czy specjalistycznej wiedzy,
  • możliwość nie tylko ogrzewania, ale również chłodzenia, co okaże się niezwykle korzystne w najbardziej upalne dni,
  • ekologiczność – urządzenie nie generuje zanieczyszczeń i jest w stu procentach przyjazne środowisku naturalnemu.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła to urządzenia, które mogą pobierać energię z gruntu, wody lub powietrza. Dlatego też wyróżniamy ich różne typy, które powinny zostać dostosowane do potrzeb oraz warunków użytkownika. Jaki podział stosujemy?

Powietrzne pompy ciepła

Pobierają ciepło z powietrza i wyróżniają się przede wszystkim o wiele niższym kosztem początkowym, niż pozostałe rodzaje pomp. Dzielą się na pompy powietrze-powietrze (wdmuchują ciepło do pomieszczeń za pomocą jednostek klimatyzacyjnych) oraz powietrze-woda (dostarczają ciepło do grzewczej instalacji wodnej).

Gruntowe pompy ciepła

W ich przypadku dolnym źródłem jest ziemia, a pozyskiwanie z niej energii możliwe jest za pomocą odwiertów pionowych, jak i wymienników poziomych. Są stosowane bardzo powszechnie w budownictwie energetycznym, zapewniając wysoką wydajność energetyczną, a także służąc zarówno do ogrzewania budynków, jak również wody. Mogą być stosowane w obiektów istniejących lub dopiero powstających. Wymagają większej powierzchni działki.

Wodne pompy ciepła

Energia pobierana jest z wody gruntowej, dlatego też system wymaga wykonania odpowiednich studni. Jest to rozwiązanie niezwykle wydajne nawet podczas najzimniejszych dni – ustępują im pod tym względem nawet pompy gruntowe. Pompy ciepła tego typu stosuje się do ogrzewania pomieszczeń. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, który rodzaj pompy ciepła będzie idealny dla Ciebie – zapraszamy do kontaktu!

Chłodzenie pompą ciepła

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oferowane pompy ciepła dają również komfort w najbardziej upalne dni, za co odpowiedzialna jest funkcja chłodzenia – naturalnego albo aktywnego. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykorzystywaniem niskiej temperatury gruntu lub wody gruntowej, zaś w drugim odwróceniem działania pompy ciepła – skraplacz pełni w ten sposób funkcję parownika, zaś parownik skraplacza. W ten sposób możliwe jest uzyskanie najwyższego komfortu we własnym domu – bez względu na porę roku i temperaturę na zewnątrz.

Serwis:

Świadczymy usługi serwisowe, które pozwalają pompie ciepła pracować niezawodnie i cicho na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dodatkowo instalujemy urządzenia, które nie wymagają skomplikowanych przeglądów czy dokonywania pomiaru spalin – urządzenia są bezobsługowe i wydajne niezależnie od tego, w jakich warunkach pracują na co dzień.

Skontaktuj się z naszym ekspertem
Przejdź do formularza lub zadwoń 535 100 190