Powietrzne pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła to rozwiązania, które pozyskują energię z odnawialnego i występującego bez ograniczeń w ziemskiej atmosferze powietrza. Są w stanie generować duże ilości energii, a w związku z tym skutecznie ogrzewać – zarówno domowe pomieszczenia, jak również wodę. Są pompami najkorzystniejszymi pod kątem ceny początkowej, a także łatwości instalacji.
Dlaczego warto postawić na powietrzne pompy ciepła?
- Pozwalają na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń i wody nawet zimą, kiedy temperatury powietrza są bardzo niskie.
- Są niezawodne i bezawaryjne, a ich automatyczne działanie powoduje, że nie wymagają do obsługi specjalistycznej wiedzy.
- Są rozwiązaniami tańszymi niż inne pompy ciepła, a proces ich montażu przebiega sprawnie i bezproblemowo.
- Sprawdzają się w każdym miejscu – również w budynkach, które nie mają dostępu do większych powierzchniowo działek.
- Są w pełni ekologiczne, nie emitując do ziemskiej atmosfery jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Jeżeli chcesz postawić na powietrzną pompę ciepła albo dowiedzieć się nieco więcej na temat jej działania – zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.
Jak działają powietrzne pompy ciepła?
O ile w gruntowych pompach ciepła mamy do czynienia z dolnym źródłem, znajdującym się pod ziemią, o tyle w przypadku powietrznych pomp ciepła instaluje się jednostkę wewnętrzną. Może ona posiadać bardzo niewielkie wymiary, dlatego też w zdecydowanej większości przypadków nie ma problemu, by znaleźć dla niej miejsce. Połączona jest z jednostką zewnętrzną, dzięki czemu możliwa jest skuteczna wymiana energii i przetworzenie jej na ciepło. Również jednostka zewnętrzna nie ma dużych rozmiarów i można ulokować ją w dowolnym miejscu – nawet na dachu czy elewacji budynku.
Obie jednostki są niezwykle istotne – w wewnętrznej następuje proces wymiany ciepła między czynnikiem chłodniczym a wodą, zaś w zewnętrznej zachodzi proces odparowania. Jako specjaliści w dziedzinie pomp ciepła, jesteśmy w stanie zainstalować najnowocześniejsze jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, dzięki którym pompa ciepła będzie maksymalnie wydajna, a jaj działanie będzie stabilne przez cały rok.
Powietrzne pompy ciepła w Polsce
Wiele osób, myślących nad skorzystaniem z pompy ciepła, zastanawia się nad tym, czy typ powietrze-woda albo powietrze-powietrze sprawdzi się w naszych warunkach klimatycznych. Odpowiedź jest jedna – tak, sprawdzi się.
Z czego to wynika? Przede wszystkim ze skuteczności najnowocześniejszych powietrznych pomp ciepła, które są w stanie zapewnić odpowiedni poziom ciepła nawet przy skrajnie niskich temperaturach, jakie występują zimą (do -25 stopni Celsjusza!). Dlatego też ich wybór może być bardzo korzystny, szczególnie biorąc pod uwagę koszty początkowe – w przeciwieństwie do modeli gruntowych, powietrzne pompy ciepła nie wymagają kosztownych prac ziemnych, a sam montaż przebiega o wiele sprawniej. Jest to również rozwiązanie polecane wszystkim właścicielom małych działek, gdzie niemożliwe jest zastosowanie np. poziomych gruntowych pomp ciepła – rozwiązania typu powietrze-woda albo powietrze-powietrze mogą okazać się dla nich doskonałą alternatywą.