Opis
kocioł CO na PELLET Lazar SmartFire 15 kW 150L 3 bar
Kocioł na pelety SmartFire charakteryzuje się zwartą budową. Większość podzespołów kotła znajduje się pod obudową, która zabezpiecza je przed szkodliwymi działaniem czynników zewnętrznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wewnątrz obudowy pieca Smart Fire można wyróżnić dwa główne elementy: korpus kotła oraz układ podawania paliwa.
Korpus kotła tworzą: kolektor, stalowy wymiennik, komora spalania oraz komora popielnika. Wewnątrz stalowego wymiennika znajdują się pionowe płomienice oraz deflektor. Wymiennik wyposażony jest w manualny system czyszczenia. Wymiennik osadzony jest na dolnej części korpusu pieca co w skład której wchodzą komora spalania i komora popielnika oraz kolektor spalin. Wewnątrz komory spalania znajduje się palnik. Palnik wyposażony jest w automatyczny system czyszczenia. Paliwo do palnika dostarczane jest od góry metodą grawitacyjną za pomocą podajnika ślimakowego. Bezpośrednio pod komorą spalania znajduje się komora popielnika, w której spoczywa popielnik do którego opada popiół z palnika.
Drugim głównym elementem kotła co na pelety Smart Fire jest układ podawania paliwa. Jest on integralną częścią obudowy zewnętrznej kotła. Tworzą go: zasobnik paliwa oraz ślimakowy podajnik paliwa wraz z motoreduktorem. Paliwo opada z zapasowego zasobnika do ślimakowego podajnika paliwa. Ten z kolei transportuje paliwo do palnika w komorze spalania. Korpus kotła z układem podawania paliwa łączy kołnierz podajnika ślimakowego. Na przedniej ścianie kotła SmartFire umieszczone są dwie otwierane maskownice. Pod lewa maskownicą znajduje się para drzwi rewizyjnych, umożliwiających dostęp do komory spalania oraz komory popielnika. Pod prawą maskownicą znajduje się otwór rewizyjny dolnej części układu podawania paliwa oraz sterownik kotła. Powyżej prawej maskownicy, na ścianie czołowej, znajduje się wyświetlacz przekazujący użytkownikowi aktualny status kotła, parametry pracy oraz umożliwiający konfigurację kotła.
Wlot i wylot wody grzewczej, służące do podłączenia pieca do instalacji C.O., znajdują się na tylnej ścianie kotła. Mają one postać króćców z gwintem wewnętrznym G 1Ľ”. Na tylnej ścianie kotła usytuowany jest również czopuch spalinowy służący do odprowadzania spalin do komina. Na tylnej ścianie kotła, obok czopucha znajduje się wentylator wyciągowy. Nad czopuchem znajduje się czujnik temperatury spalin. Ilość powietrza tłoczonego przez wentylator kontroluje i zadaje sterownik.
Obudowa zewnętrzna oraz korpus kotła zaizolowane są wełną mineralną, która zabezpiecza go przed stratami ciepła w czasie pracy. Obudowa kotła wykonana jest z płyt stalowych pokrytych wysokiej jakości, wytrzymałą farbą proszkową.
Regulacja pogodowa
Nowoczesny regulator steruje pracą kotła oraz całej kotłowni w tym pompami, zaworami, siłownikami oraz bojlerem. Dzięki temu wszystkie urządzenia są ze sobą zintegrowane, a sterownik optymalnie dobiera parametry ich pracy.
System transportu i składowania pellet VACUUM
Pneumatyczny transport pellet z większego zasobnika. Rozwiązanie dostępne jako opcja.
Przekrój kotła:
Przekrój jest rysunkiem poglądowym i może odbiegać od rzeczywistej konstrukcji kotła.